Lammhults

Atlas Air Kontorstol

Designet af Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen

Fra: 8.675 DKK6.940 DKK Inkl. momsEkskl. moms

8.675 DKK6.940 DKK
DesignerJohannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen
MaterialeSæde i mesh, beslag og fod i støbt genanvendt aluminium (strukturlakeret eller poleret)
Vægt8,5 kg (armstol 9,3 kg)
Højde92-100 cm
Bredde63 cm
Længde66 cm
Sædehøjde46-54 cm
Armlænshøjde69-77 cm
Årstal2022

Mesh, stel og tilvalg

Mesh fås i sort eller rustbrun. Stellet leveres strukturlakeret (fx sort, grafit eller hvid) eller poleret, og hjulene fås i sort, grafit, hvid eller poleret. Skriv mesh- og lakfarve i bemærkningsfeltet ved kassen. Atlas Air kan også fås med udskiftelig hynde på sædet og med glidesko i stedet for hjul – kontakt os for pris.

Atlas Air er en let kontor- og konferencestol med sæde i slidstærk mesh, ryg- og sædebeslag af støbt genanvendt aluminium og femstjernet drejefod med hjul og højdeindstilling. Kombinationen af mesh og aluminium holder både vægt og klimaaftryk nede.

Stolen er tegnet af Johannes Foersom og Peter Hiort-Lorenzen for Lammhults med fokus på balance og detaljer. Den fås med og uden armlæn og med strukturlakeret eller poleret stel – til mødelokaler, konferencerum og kontorer.

Atlas Air kontorstole ved mødebord
Foersom & Hiort-Lorenzen
Designet af
Foersom & Hiort-Lorenzen

Designerduoen Johannes Foersom (1947) og Peter Hiort-Lorenzen (1943) fik sin begyndelse i 1977, og siden har deres velgennemtænkte design kvalificeret dem som nogle af de bedste nulevende danske designere. Foersom & Hiort-Lorenzen har skabt nogle af vor tids bedste stole, hvilket uden tvivl skyldes deres fokus på møblet som en sanselig afspejling af kroppen. Til Paustian har duoen blandt andet tegnet den eksklusive armstol Stuk, den populære Lounge Sofaserie og senest ASAP Chair en stabelbar armstol og ASAP Table, der passer godt ind i både moderne og mere klassiske miljøer. Paustian ASAP Chair vandt red dot design award 2012, og året efter vandt bordet red dot design award 2013. Produkterne illustrerer tydeligt makkerparrets evne til at forene form og funktion. I forlængelse af deres tegnestue har designerne Atelier 7 - et eget udstillingshus. Her gives plads til eksperimenter og nyskabelse - samtidig med at de søger direkte kontakt med forbrugeren i håb om at kunne tilfredsstille nogle virkelige behov. Designerparret har gennem årene modtaget adskillige priser og udmærkelser.

Se alle produkter designet af Foersom & Hiort-Lorenzen →